Android telefonlarda olmazsa olmaz uygulamalar

Neredeyse 1.5 senedir android mobil işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorum. Telefon kronolojimi bu yazıda bulabilirsiniz. Bir süreliğine akılsız telefon kullanan ben (evet gerçekten kullandım) ve bunu hararetle savunan ben (evet çok ciddi savundum) bir süre sonra “Bari bastırmatik bir yarı-akıllı telefona geçeyim” dedim ve kenarda, köşe minderi gibi yatan aşağıdaki telefonu yaklaşık 1 sene kullandım.

 

Nokia N8. İşletim sistemi dışında nefis bir telefondu vesselam. Kamerası efsanedir hala.

Nokia N8‘i kullanırken envai çeşit uygulama denedim. Hiç biri daha önce bir süreliine kullandığım Android gibi zevk ve tad vermiyordu. Zaten uygulama üreticileri de ölüm zamanı yaklaşan Symbian işletim sistemine uygulama yazmayı bırakmıştı. Varsa yoksa iOS ve Android platformuna uygulamalar pompalanıyordu. Gözüm bir yandan Android cihazlardaydı. Çünkü yarı ya da tam akıllı telefonlar uygulama olmadan “salak” gibi kalıyorlardı elimde.

Uzatmayayım, 2013’ün Mayıs ayından beridir Samsung Galaxy Note 2 kullanıyorum.

 

Önceleri büyük geliyordu gözüme ama insanoğlu nelere alışmıyor ki…

 

Telefonu yaklaşık 1.5 senedir kullanıyorum. Bu süreç zarfında da benden ve aslan parçam’dan yeteri kadar işkence görmüştür. Ne yalan söyleyeyim sayısız defa yere düşmeleri, çeşitli parendeler atması vb darbelere rağmen “şimdilik” sağlam duruyor.

Gelelim bu yazımızın konusunda. Çevremde de özellikle bana sorulan sorular oluyor. “Abi hangi uygulamaları kullanıyorsun android’de?, Mutlaka kurulması gereken uygulamalar nelerdir?, Var mı önerilerin?” gibi sorular bolca gelince ben de böyle bir yazı paylaşayım istedim.

Android kullanıcıları için bana göre “olmazsa olmaz”  güzel uygulamalar:

 

My Data Manager

My_Data_Manager_Large_Icon-450x450

Uzun zamandır kullandığım ve bir kaç ay önce çok enfes bir güncelleme alan bir uygulama. En güzel özelliği ülkemizde halen çok pahalı olan internet kotanızı an be an gözlemleyebilmeniz. Sadece 3g değil wi-fi ve roaming veri trafiği ölçümlerini de yapabiliyor. Belirlediğiniz MB ya da GB’a gelince uyarı veriyor ve veri trafiğinizi belirlediğiniz üst limitte durdurtabiliyorsunuz. Sadece bu da değil, hangi uygulama hangi zaman diliminde ne kadar interneti ya da wi-fi’yi kullanmış tek tek görebiliyorsunuz.

http://www.mydatamanagerapp.com/

İncelemek ve indirmek için buraya

Clean Master

cleanmaster

Bu da hemen tüm android cihazlar için olmazsa olmaz bir uygulama. Adı üstünde, temizleyici. Mobil cihaz hafızanızı dolduran, kenarda köşede artık ve geçici dosyalar bırakan uygulamaların arkasını süpürmekte ve temizlemekte. Bunun dışında RAM (hafıza) da bulunan ve açık kalmış olan uygulamaları da güzelce kapatmakta. Android’in bence en büyük sorunu bu. Bunun dışında uygulamalarınızı tarayarak zaman içerisinde size “**** uygulamasını pek kullanmıyorsunuz, silelim mi?” gibi güzel önerilerde bulunuyor. En büyük rakibi DU Speed Booster (Optimizer). Onu da bir süre denedim ama Clean Master, ne yalan söyleyeyim benim cihaz için daha iyi geldi.

https://www.cmcm.com/en-us/clean-master/

İncelemek ve indirmek için buraya

 Battery Doctor

battery-doctor

Olmazsa olmaz demesemde kesinlikle faydasını görebileceğiniz bir uygulama. Pil durumunuzu ayrıntıları ile gösteren, optimizasyon yaparak arka planda çalışan uygulamaları kapatan, doğru şarj olması için önerilere bulunan, geçmiş pil istatistiklerini tutan, profil yaratarak telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda daha düşük batarya tüketimi için programlanmış ayarlara imkan veren bir uygulama.  Rakibi olan DU Battery Saver and Widget‘ı da denedim. Özellikle DU, bazı özellikleri aktif hale getirebilmek için çeşitli uygulamaları kurmanızı şart koşuyor eğer ücretsiz olarak yararlanmak istiyorsanız ve bu da bana göre çok can sıkıcı bir durum.

Benim pil performansım bu uygulama ile daha bir iyi oldu diyebilirim. Ama illa kurun demiyorum. Kurarsanız faydasını görürsünüz.

https://www.cmcm.com/en-us/battery-doctor/

İncelemek ve indirmek için buraya

Android Device Manager

android-device-manager

Bu uygulama da oldukça güzel ve faydalıdır. Olmazsa olmazlardan biri diyebiliriz. Bazen sessizde kalan telefonumuzu ararız dururuz. Hele bir de titreşim de kapalı ise o arama azap olabiliyor. Bu uygulamayı daha önce bu yazıda incelemiş ve gerekli bilgileri vermiştim. Göz atmanızda fayda olacaktır. Eğer Samsung kullanıcısı iseniz Samsung’un da Find My Mobile diye bir uygulaması var. Onu da deneyebilirsiniz. Tercih sizin.

 https://www.google.com/android/devicemanager

İncelemek ve indirmek için buraya

Weather & Clock Widget

Weather-clock-and-widget-android-Icon

Bu konuda emin olun envai çeşit uygulama denedim. Meteoroloji Genel Müdürlüğününkinden, stock rom’da bulunan Accuweather’a kadar. Şimdiye kadar ki en iyisi bu diyebilirim. Kesinlikle ama kesinlikle olmazsa olmazlardan. Adı üzerinde, hem hava durumu hem de saat widget’ı. Widget tarafında tasarımsal olarak pek başarılı bulmasam hava durumu uyarıları konusunda 10 numara. Örneğin sıkı bir yağmur geliyorsa telefonunuzun notification bar’ına uyarı geliyor. Hem titreşimli hem de sesli olarak. Tahmin konusunda da şimdiye kadar beni hiç yanıltmadı diyebilirim. Ulusal kurumumuz bazen yanılabiliyor ama bu uygulamanın verileri hiç ama hiç yanılmıyor.

http://devexpert.net/weather/

İncelemek ve indirmek için buraya

Any.Do Task List & To-Do List  & Google Keep

any-do-logo

Yine bir çok farklı uygulama denemelerimden sonra başarılı bulduğum bir uygulama daha. Adı üzerinde “yapılacaklar listesi” uygulaması. Hem de gayet güzel özelliklere sahip. Kendi servisleri üzerinden sync (eşitleme) özelliğine sahip. Maalesef Gmail üzerindeki tasks ile herhangi bir eşitleme imkanına sahip değil. Zaman zaman reminder (hatırlatma) tarafında hataları var. Ama sürekli gelişiyor.

keep

Google Keep‘de bir diğer alternatif. İlk zamanlar oldukça kötüydü ama son güncellemelerle Any.Do ile yarışacak seviyeye gelmiş durumda. Bir de Google uygulaması olduğu için android ile gayet ahenkli çalışıyor. En güzel özelliği de reminder (hatırlatıcı) ekleme dışında location (yer) ekleme olanağını sağlaması. Any.Do da bu maalesef premium özellik ve para ödemeniz gerekiyor.

İki ürünü de kullanabilirsiniz. Benim önerim ise Google Keep olacak. Google ekosisteminde onun ürünlerini kullanmak da bir avantaj. Olmazsa olmaz demiyorum çünkü alternatif çok daha güzelleri var. Tercih sizin tabi.

http://www.any.do/

İncelemek ve indirmek için buraya

http://keep.google.com

 İncelemek ve indirmek için buraya

Güncelleme (08.11.2014): Any.Do uygulaması maalesef en temel bazı şeyleri paralı sürüme geçirmiş durumda. Açıkcası ben artık kullanmamaya başladım. Keep ile devam ediyorum.

Pocket

pocket

Bazen tablet ya da cep telefonumuzdan interneti gezinirken “Hay allah vaktim de yok, sonradan okurum” diyebileceğiniz harika bir uygulama. Eğer bilgisayarınızda da Chrome kullanıyorsanız eklentisi mevcut.  Internette gezinirken sonradan okurum diyerek uygulamaya atıp daha sonra cep telefonunuz ya da tabletinizden ya da tam tersi bir şekilde yararlanabiliyorsunuz. Sık sık kullandığım güzel uygulamalardan. Tag yapısıyla da sonradan okuyacaklarınız çok artsa bile zorlanmadan istediğiniz bilgiye erişebiliyorsunuz.

https://getpocket.com/

İncelemek ve indirmek için buraya

 Android Ekosistemi

Son olarak, Android ekosistemini bir çok kişi yerden yere vuruyor. “Vay efendim benim bilgilerimi neden alıyor, cep telefonumun her türlü konum bildirim bilgilerini, arama geçmişimi Google’a vermem” diyenler Facebook, Foursquare ya da Swarm ile yer bildirimini büyük bir zevkle yapıyor, instagram‘da selfie ile kişi tag’i ve yer tag’i yapmaktan imtina etmiyor.

Çok enteresan bir toplum olduk vesselam. Google’ı sevmeyen ama e-postası gmail olan insanlar var bu dünyada. Madem sevmiyorsun kullanma o zaman. Bu 15-20 yıl önce Microsoft’tan tiksinen ama bilgisayarında windows olan “Açık Kaynak Kod Tayfası“na benziyor. Halihazıra bu tayfanın büyük çoğunluğu windows sunucular ile ilgili danışmanlık ve teknik destek veriyor. Eee ekmek parası işte 🙂

Şunu sakın unutmayın değerli dostlar. Eğer android kullanıyorsanız zaten “kaçınılmaz” olanı kabul edeceksiniz.

Anlayan anlamıştır sanırım. 🙂

En son olarak da şunu belirteyim; eğer android kullanıyor ve el mahkum Google hesabınız varsa Google Dashboard‘ı bir kontrol edin isterseniz. Web Search History ya da Location History konularına alerjisi olanlar varsa onları kapatabilirler. Ya da benim gibi keyifle ve “kaçınılmaz olanı” yaşayarak eğlenebilirsiniz. Örneğin “Ya ben geçen sene nereleri gezmişim?” diyerek location history’den gittiğim ve geçtiğim yerlere bakıyorum. 🙂

Aslında bir açıdan da iyi bi şey. Bir gün birileri sizin canınızı sıkarsa açarsınız location history’yi ve “Aha bak ben orada değildim” diyebilirsiniz. Ya da tam tersi olursa hapı güzelce yutarsınız o da ayrı mesele 😀

Eğer sizlerin de önereceği güzel bir uygulama varsa yorumlarınızı bekliyorum.

4 thoughts on “Android telefonlarda olmazsa olmaz uygulamalar

  1. garip82 says:

    çalışmalarını paylaştığın için teşekkür ederim, çok faydasını gördüm..

  2. akrementus says:

    programların hepsi çok başarılı.
    birde can sıkıntısı için zynga poker eklenmeli 🙂

Comments are closed.