Esenboğa’ya ulaşımda yeni bir tekel: BelkoAir

Uzun zamandır Ankara’da havaalanı ulaşımımı HAVAŞ ile yapmaktaydım. Bir süredir haberlerini alıyordum gazetelerden, İstanbul ve Ankara’da Havaş’ın operasyonları durdurulmuş; İstanbul’da Havataş, Ankara’da da Belko Air havaalanı taşımacılığını yapmaya başlamış.

İlk defa dün bindim. Bindim binmesine ama Havaş’ın o konforundan eser yoktu. Çünkü havaalanına çalışan tek otobüs firması maalesef BelkoAir idi.

belkoairlogo

Baştan belirtmek istiyorum ne BelkoAir ne de Havaş ile organik ya da inorganik herhangi bir bağım bulunmamaktadır.

Biraz daha geçmişe gidelim isterseniz. Bundan 1-2 sene evveline kadar Ankara Büyükşehir Belediyesinin  5216 sayılı kanunun 9. maddesi uyarınca 442 numaralı hat ile belediye otobüsü hizmeti vardı. Hem Havaş hem de Belediye otobüsü çalışırdı. İsteyen belediye otobüsüne binerdi (5 TL’ye yakın bir fiyatı vardı) isteyen Havaş’ı  (10 seneye yakın 9-10 TL fiyatı vardı) tercih ederdi.

Havas_logo_TR

Bir süre bu böyle devam etti. Benim tercihim o kadar uzun mesafeyi ayakta gitmemek ve konforlu olarak AŞTİ’ye ulaşabilmek için Havaş olurdu. Tabi Büyükşehir Belediye Başkanımız buradaki “güzel şeyleri” görerek hemen harekete geçti ve Belediye otobüsleri ile sağladığı hizmeti bir belediye şirketi olan ve asıl işi Kömür Dağıtımı olan Belko’yu görevlendirdi. Belko da açık ihaleye çıktı. Açık ihaleyi alan şirketimiz de 2014 model araçları ile hizmet vermeye başladı. Fiyatlar ilk zamanlar 5.25 TL idi ve Havaş ile beraber çalışıyorlardı. Ancak bu beraber çalışma sisteminden dolayı Belko Air kâr edemiyordu. Ve kanunun maddelerine dayanarak bir ulaşım koordinasyon merkezi kararı (UKOME) çıkararak 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Havaş otobüslerinin havaalanı taşımacılığına son verildi.

Enteresan yorumları bulabilirsiniz internette araştırma yaparsanız. Ekşi sözlük’te de güzel yorumlar yapılmış.

https://eksisozluk.com/belko-air–4053095

Şimdi gelelim kişisel yorumlarıma;

 • 5216 sayılı kanuna göre ulaşımın sağlanması Büyükşehir Belediyesi uhdesinde, buradaki asıl problem ve Havaş’ın iddia ettiği SHGM ve/veya DHMİ’den almış olduğu izinlerin ne olduğu. Bildiğim kadarıyla mahkeme devam ediyor.
 • Havaş 10 TL’ye giderken ve BelkoAir 5.25’e giderken ne oldu da bir anda 8 TL oldu fiyatlar?
 • Herşeyi geçtim Taksi, BelkoAir ve Özel Shuttle hizmetleri dışında havaalanına ulaşım arabası olmayan için imkansız. Peki alternatifler ve rekabeti artırmak varken neden tek bir şirketi tekel yaparak otobüs taşımacılığı yapılıyor?
 • Madem Esenboğa gibi uluslararası bir havaalanımız var, hafif raylı bir sistem neden düşünülmez havaalanına kadar? Aslında belediyenin asli hizmeti bu olmalı değil mi?

Bu sorularımın cevabını herkes gibi ben de biliyorum.

Bu sorulara cevap alamayacağımı da. Ama insanlara en azından SEÇME ŞANSI verilmesi taraftarıyım.

BelkoAir çok mu kötü diye soracak olursanız, size dün akşam yaşadığım bir olayı anlatayım.

AŞTİ’den bindim. Nispet yaparcasına HAVAŞ’ın Ulus terminalinin kaldırım kenarına kurulmuş merkezine gittk. (Merkez demeye bin şahit ister. Derme çatma bir yer)

Orada bazı muavin geçinenler (belediye elemanları) ücret kesimi yaptılar. Yaklaşık 20-25 dakika ücret tahsilatı ile vakit kaybedildi. Ben de isyan ettim. “Neden Havaş gibi Aşti’den binip ücretleri almıyorsunuz?” diye sordum. Cevap süperdi;

Burası tüm otobüslerin geçiş noktası, Kızılay, Aşti, Ulus vs. Hepsi buradan geçiyor ve durup ücretleri alıyoruz

Hani “Beğenmiyorsan in arkadaş” diyecek gibiydi ilgili arkadaş.

Ankara’ya yeni TEKEL hayırlı uğurlu olsun. 3-4 kişi toplu bir şekilde havaalanına gitmek istiyorsanız ya shuttle kullanın ya da beraberce taksi kiralayın derim.

Çünkü BelkoAir kullanmak istiyorsanız uçuşunuza en az 2.5 saat öncesinden otobüse adımınızı atmanız gerekiyor.

Benden uyarması.

 

2 thoughts on “Esenboğa’ya ulaşımda yeni bir tekel: BelkoAir

 1. guli says:

  Havaalanina ulaşımın artık yeniden yine HAVAŞ ve belediye otobüsleri ile sağlamak istiyorum.
  Uzun zamandan beri beni rahatsız eden bir konu bu. Eskiden belediye otobüsleri ve HAVAŞ vardı havaalanina giden. Kimse kimseyle muhatap olmazdı. Kendiniz hallederdiniz. Şimdi öylemi Kızılay meydanda size önce saçma sapan belkoair kağıtları yapıştırıliyor, sonra sayılarak otobüse alıyorlar.
  Geçen Kızılay meydanında gördüklerimi aktarım. Çalışanlar zaten belli kendi insanları. O kadar havalılar ki kimse durağa yakın yerde özel aracıyla yolcusunun indiremiyor , şahıslar kendilerini trafik polisi sanıyor el kol işaretleri ile olmadı araç duruyorsa arabanın kapısını açıp sahibine kızıyorlar. Resmen ali kıran baskesenler .
  Artı belediye otobüsleri 5 tl idi belkoair.
  HAVAŞ mahkemeyi kazandığı halde arabalarını çalıştıramiyorlar.
  Arabaya bindikten sonra haraket ediyorsunuz eski HAVAŞ terminali durup içeriye biri biniyor ücret topluyor. Evet avrupa standartlarına taşıyorlar bizi, ilkellik avrupada görmedim ben böyle birşey. Kömür dağıtımı yapan sirket ne olacak tabi ki insanların eşyaların kağıt yapistircam paket yapar gibi otobüse atacak. Kaliteli elit bir hizmet bunun neresinde.
  Bugün yaşadığım bir olayı yazmak istiuorum.
  Sabah dış hatlardan eşimle çıktım sıraya girdik. Önce herkesin valiz lerini aldilar koydular bagaja eee noldu kişi sayısı fazla oldu otobüs ayakta almıyor. Haliyle geri valizleri çıkardılar. Bir sürü turist vardı. Saçma sapan seyler şaşırip kaldılar. Sonra sıra bozuldu zaten bizim milletimiz sıra bilmez önce binecek olan sonra bindi. Işte böyle
  Herkesin imkanı olsada şu belkoair otobüslerini kullanmasak.
  Ankara yeni tekel hayırlı ugurlu olsun.
  Yeni iş imkanlarımiz var ne güzel
  Keşke insanlarımız bunları görse sandık başında ona göre davransa.
  Bu daha devede kulak ….

 2. evren says:

  Bir süredir kullanmiyordum demek ki eskisinden daha da beter olmuş.

  Bu arada davayı kazandıklarını bilmiyordum. Hoş kazansalar kaç yazar. Mahkeme kararını uygulamayı sevmeyen tuhaf bir ülke olduk.

Comments are closed.