Çakma aksesuarların elektrik ile imtihanı

Neredeyse 2 sene oldu mevcut cep telefonumu kullanalı. Ama daha 1 sene bile olmadan hem benim hem de aslan parçam oğlumun müthiş işkencelerine sadece akıllı telefonum değil onun en büyük yol arkadaşı olan şarj cihazı da göğüs gerdi. Tabi pes eden önce orjinal olan şarj cihazı oldu. Telefon ise dayanmaya devam ediyor.

Şarj cihazının “yeter be yeter! hadi benden bu kadar” demesiyle arayış içerisine girdim hemen. İlk olarak ülkemizin güzide internet mağazalarında satılan çin malı cihazlara baktım. Orjinalleri maalesef 60-70 TL civarlarında olan şarj cihazlarının çakmaları 20 TL civarlarında seyrediyordu.

Daha önce de kullanmış olduğum Case 4U markasının güzel(!) bir seti ile karşılaştım ve fiyatı da uygun gelince hemen siparişi verdim.

http://www.hepsiburada.com/liste/case-4u-samsung-ev-ve-arac-sarji-data-kablosu-seti/productDetails.aspx?productId=telsarjcase4usams&categoryId=16113

case4USağolsun HepsiBurada siparişimi en kısa zamanda adresime gönderdi. Ben de hemen kullanmaya başladım. Daha 15 gün bile geçmemişti ki prizde takılı olan şarj cihazının adaptörü patladı, kapağı fırladı ve evdeki iki adet sigortayı attırdı. Olabilitesi mümkündü ama ilk defa başıma geliyordu.

Prizde takılı iken patlayan cihaz.

Prizde takılı iken patlayan cihaz.

 

Yukarıdaki fotoğraftan da gördüğünüz üzere adaptörün içi, kapağı, ilgili USB kablosu simsiyah olmuştu. Hemen HepsiBurada ile bağlantıya geçip cihazın iadesini istedim. Kullanmayacağımı söyledim. Web sitesindeki form ile bunu talep ettim. Kibarca beni reddettiler. İade yapamadılar ama yenisini yolladılar. E peki o zaman diyerek yenisini kullanmaya başladım. Yaklaşık 2-3 ay hiç sorun çıkarmamıştı, taa ki, yine telefonumu şarj etmek için adaptörü prize takarken çıkan o tiz “cızzzzzzt” ve akabinde “pattt” sesi ve 2 adet sigortanın her zamanki gibi boynunu bükmesi.

Bir patlayan adaptör daha

Bir patlayan adaptör daha

Kesinlikle uzak durun

Kesinlikle uzak durun

HepsiBurada ile bu sefer yazışarak değil telefon ile bağlantı kurdum ve yukarıda yaşadıklarımı anlattım. Sorgusuz, sualsiz paramı iade ettiler. Teşekkürü hakettiler.

Sözün özü; ucuz etin yahnisi diyebiliriz.

Hele ki patlayan bataryalar, yangın çıkması, yaralanma ve can kayıpları ile ilgili haberler de son zamanlarda ulusal basında yer alınca;

Bundan sonra ne kadar pahalı olursa olsun orjinal batarya ve şarj cihazı kullanma kararı aldım. Hatta ve hatta Case 4U markasından da fersah fersah uzak duracağım.

Sizlere de önerim, yetkili satıcısından aksesuar ve batarya ya da her türlü elektrikli aksamı orjinal olarak temin etmeniz yönünde…

Kazasız, belasız günler dilerim.