Digiturk Aboneliğini İptal Ettirme Mücadelesi

2007 yılında bir heves ile abone olmuştum Digiturk’e. Abone olmak o kadar kolay ve o kadar zahmetsizdi ki. Tek bir telefon ile evinize kadar gelen teknisyenler, yayınların  15-20 dakika içerisinde açılması, HD yayın kalitesi vs…

Ancak abonelikten çıkmak ise bir o kadar zor, ızdırap verici, sinir bozucu ve uzun mu uzun dik bir yokuş.

Aboneliğim esnasında HD kutulusundan Digiturk IQ’ya kadar envai çeşit ürünü test ettim. Sağolsunlar bir üst pakete geçerken hiç bir şekilde sıkıntı çıkarmayan, çözüm merkezi olarak envai çeşit problemi saatler içerisinde çözüme ulaştıran Digiturk ekibi iş abonelikten ayrılmaya gelince “Eyyyyyy Evren! Senin ne haddine ayrılmak!” diyecek kadar oldu.

İlk talebimi 2014’ün Haziran ayında, taahhüdüm dolunca düşündüm ve hemen internetten bir arama yaptım. Karşıma gelen bilgiler şöyleydi;

İptal Talebinizi +90 (212) 473 99 99 nolu faksa aşağıdaki bilgilerin bulunduğu tek sayfalık belgeyi faxlayarak verebilirsiniz.
•    Nüfus cüzdanınızın arkalı önlü fotokopisi,
•    İmzanız
•    Ulaşılabilecek bir cep telefon numarası,
•    Neden iptal etmek istediğiniz,
•    İptalini istediğiniz üyeliğinizin numarası veya digital kart numarası

Bu bilgilere göre dilekçemi hazırladım ve belirtilen telefon numarasına fax’ı gönderdim.

1-2 gün sonra cep telefonuma bir SMS geldi ve “Talebiniz alındı, merak etmeyin size en kısa zamanda döneceğiz” dendi.

En kısa süre içerisinde “gerçekten” döndüler ve “1. İkna Muhaberesi” yaşadım. Tabi teklifler çok enteresandı.

 • Size şu kanallar 1 sene boyunca bedava olsun?
 • Erotik kanalları verelim 6 ay boyunca?
 • 1 sezon LigTV versek?

Bunların hepsine “HAYIR” dedim. Karşımdaki bayan “Tamam iptal etmeyin, donduralım aboneliğinizi, size hiç bir şekilde fatura gelmeyecek“.

Bu aşamada eğer “Peki sizi kırmayayım siz de ikna etme ekibindesiniz” derseniz teklif edilen süre kadar aboneliğiniz donduruluyor.

Ancak önemli bir husus var ki size teklif edilen “abonelik dondurma” süresinin son tarihini iyi öğrenin. Çünkü iptal talebiniz bile olsa sizden yukarıda vermiş olduğum bilgiler ışığında “yeniden faks çekmeniz” istenmekte.

Uzatmayayım, tüm tuhaf tekliflerine, genel müdürlük üst seviye aramalarına ve ikna çabalarına rağmen hiç bir şey kabul etmedim ve aboneliğimin iptal edilmesini istedim.

Ama Digiturk bu ikna olmuşa benzemiyordu. Defalarca aradılar. 2. İkna, 3. İkna seferleri. Neler neler teklif ettiler. Hepsini kibarca reddetmeye devam ediyordum ama sabrımın da bir sınırı vardı. En sonunda beni arayan kişiye deyim yerindeyse patladım. “Basit bir abonelik iptalini ne hale getirdiniz!”  

Bu patlamayı yapmasaydım sanırım yıllarca aboneliğim buzdolabında kalacaktı. 🙂

Artık mücadelemin sonlarına gelmiştim. O çok beklediğim SMS‘de geldi.

digiturk-final-SMS

Ekipman teslim zamanı gelmişti. Cihazım zaten karton bir torbada aylardır duruyordu. Ama nereye teslim edecektim? En yakın “Teknik Servis” aramamı yaptım ve karşıma genelde “Sistemimiz çalışmıyor” cevabı aldım. Ankara’da aradığım hemen tüm teknik servisler “sistem bozuk, çalışmıyor, alamayız” cümleleri kurmaya başladı. Peki ne yapacaktım. Önerileri “Ana bayi’ye götür abi” oldu. Ankara’da 5-6 tane ana bayi var ve hepsi de kel alaka yerlerde. Ama bu kadar çok muharebeden çıkan bu bünye pes eder mi? Etmez tabi. İlk haftasonu kendime en yakın ana bayi’ye doğru yol aldım. Ekipmanı teslim ettim. Formumu aldım. Ama ekipmanda eksik olan HDMI kablo vardı ve bana “Kablo eksik fatura gelebilir” dediler.

10 TL’lik dandik bir HDMI kablonun faturasını getirsinler görelim bakalım!

Böylece bu tür platformlardan ayrılmanın ne kadar zor ve yoğun bir çaba ile yapıldığını da tecrübe ettim.

Digiturk abonesi olup da iptal ettirmeyi düşünenler varsa bu yazıyı okuyan; bir süre kendinize iyi bakın, spor yapın, vitamin ile destekleyin ve her digiturk araması öncesinde “Sakin olacağım, sakin konuşacağım” diyerek kendinizi telkin edin. Baktınız olay zıvanadan çıkıyor siz de gereken cevabı yapıştırın!

Ha son olarak, iptal ettirdiniz belki ama abone numaranızı saklayın ve borç bilgilerini bir süre daha kontrol edin derim. Ben şu sıralar onu yapıyorum.

4 thoughts on “Digiturk Aboneliğini İptal Ettirme Mücadelesi

 1. Yillar once ben iptal etmeye calistigimda tek bir telefon ile kabul etmislerdi. Tek sikinti cagri merkezinde 45 dakika “dji diji .. mutlu aileler” dinleyerek bekletmislerdi. O jingle larini duydugumda hala tylerim diken diken olur 🙂

  Kutu teslimini Yildiz da bir yere istemislerdi, geriye bende kalan sadece canak olmustu.

 2. evren says:

  Musa demek ki o zamanlar daha kolaymış. Daha neler neler duyuyorum iptal ettirme mücadelelerinde. 40 TL için icralar vs. Sırf müşteri kaybetmemek için atmadıkları takla yok. Elini veren kolunu kaptırıyor. Maalesef bu Türkiye’deki 4 platform için de böyle.

  Bunun için bir düzenleme yapılması şart.

Comments are closed.