Google Photos ile fotoğraf yedekleme

Google-Plus-Logo

Google, Facebook’a rakip olmak için  Google+ sosyal ağını 28 Haziran 2011‘de yayına soktu. İlk zamanlar oldukça kötü arayüze sahipti ancak zaman içerisinde giderek kendini geliştirdi, serpildi, büyüdü. Bugün itibariyle yaklaşık 500 milyon kullanıcıya sahip ama Facebook kadar popüler olmadı, olamayacak. Zaten Google’da o kadar popüler olmasını anladığım kadarıyla istemiyor. Açıkcası Google+ geçen zaman içerisinde daha sevimli, eğlenceli ve doyurucu içeriğe sahip bir ortam oldu diyebilirim.

Severek kullanıyorum (şimdilik).

2013 yılında Android telefon ekosistemine geri döndüğümden beridir Google+‘ın çok güzel bir özelliğini kullanıyorum. Android telefonların içerisinde bulunan Fotoğraflar (Photos) uygulaması.

google+photos

Google+ Fotoğraflar

Bu uygulama ayrı olarak değil, Google+ uygulaması kurduğunuzda cihazınıza kurulmakta. Peki ne işe yarıyor bu uygulama? Benim için en öncelikli faydası fotoğraflarımı ve videoları bulut’a otomatik olarak yedekleme.

Unutmadan belirtmek isterim, sadece Google değil diğer firma ve markaların bulut yedekleme sistemlerinin de bu özelliği var. (Dropbox, OneDrive, Box, SugarSync, iCloud  vb)

Peki ne işe yarıyor bu uygulamalar; mobil cihazına kaydetmiş olduğunuz tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı, ister hepsini ister seçtiğiniz klasörleri öncelikle yedekleme imkanı.

Peki elzem mi?

Hayır değil.

Önemli mi?

Kesinlikle ama kesinlikle önemli…

İsterseniz çekmiş olduğunuz fotoğraflarınızı telefonunuzdan belirli zaman aralıklarında bilgisayarınıza kopyayalabilirsiniz.

Ama şöyle bir durum olsa?

Telefonunuz arızalansa, açılmasa, sdcard ya da internal diskinde sorun olsa, teknik servise vermek zorunda kalsanız ve içinde birikmiş (mesela yüzlerce) fotoğraflarınızı da bir süredir yedek almadıysanız?

10897_Fear-of-missing-out

Yoooooooooooo

Akıllı telefonlarımız olduğundan beri zaman zaman karşılaşabildiğimiz bu tür arıza durumlarında teknik servise vermeden önce GENELLİKLE telefonumuzun içindeki bilgileri alıyoruz ya da fabrika ayarlarına getiriyoruz.

Ya yedek almadıysak/alamadıysak? Ya da teknik servis’in görmesini istemediği fotoğraflara sahipsek?

Verinin geçirdiği süreç...

Verinin geçirdiği süreç…

İşte tüm bu sebeplerden dolayı bu tür bulut yedekleme sistemleri hızır gibi imdadımıza yetişebiliyor.

Hemen “Ama benim özel fotoğraflarım neden bulutta dursun, gizlilik nerede kardeşim, ben istemem” diye itiraz etmeyin.

Bugün bir çok fotoğrafınızı, anınızı, profil avatarınızı, selfie’nizi instagram, facebook vb bilimum sosyal medya ortamlarında paylaşıyorsunuz. Orada paylaşırken “gizlilik, özel hayatönemli olmuyor da bulut sistemlerine yedeklediğiniz zaman mı önem arz ediyor? 🙂

Bence bir daha düşünün…

Yakın zamandan bir örnek vereyim;

Metallica’dan Kirk Hammet, iPhone’unu kaybetmiş. Telefonu içindeki 250’ya yakın gitar riff’ini de. Kendisini çok kötü hissediyormuş çünkü “Yedek almamıştım” demiş.

Kaynak: http://consequenceofsound.net/2015/04/metallicas-kirk-hammett-lost-his-iphone-containing-250-new-guitar-riffs/

Çevremde de bazı arkadaşlarım ve tanıdıklarımdan özellikle telefon arızası, kaybolması ve/veya çaldırılması sebebiyle özel anılarının olduğu güzelim fotoğraf ve videolarını kaybedenler sayı olarak oldukça fazla. Hatta bir arkadaşım yeni almış olduğu iPhone 6’sı bozulmuş ve hiç açılmamış. İçinde bulunan neredeyse 500’e yakın fotoğrafı için “Umarım iCloud‘a yedeklemiştir” diye düşünmüş. Ama icloud.com adresinden baktığında hiç bir fotoğrafını görememiş ve çok üzülmüştü. Telefonu tamir edildikten sonra aylık 1.99 $ vererek 20 GB’lık icloud aboneliği aldı ve güvenle fotoğraf ve videolarını bulut’a yedeklemeye başladı.

Google+ Fotoğraflar’ın bana göre süper bir avantajı var. 4.2 MP (2048 x 2048 pixel’e kadar) ve altındaki çözünürlükte olan tüm fotoğraflar için SINIRSIZ depolama alanı sağlamakta. Belki “Ama benim kameram 16 MP 4.2 ne ki?” diye hayıflanmayın. Fotoğraflarınızı kaybetmekten önemli mi çözünürlük?

Yedeklediğiniz tüm multimedia dosyalarınızı hem mobil cihazlarınızdan (Fotoraflar / Photos uygulaması) hem Google+‘ın web adresinden hem de Google Drive‘dan görüntüleyebiliyor ve EĞER İSTERSENİZ dilediğiniz kişi ile paylaşabiliyorsunuz.

google-drive-left-navigation

Google Drive arayüzünden Google Photos’a erişim geldi yakınlarda. Pek güzel oldu pek.

Eğer fotoğraf ve videolarınızın orjinal çözünürlükte yüklenmesini istiyorsanız o zaman Google hesabınızın disk alanından yemeye başlıyor.

Google Disk’inizde hem fotoğraflar, hem drive’da bulunan dosyalar hem de e-postalarınız ortak alan kaplamakta. Ücretsiz olarak 15 GB’lık yer veriliyor her bir google hesabı için.

Detaylarını ve eğer depolama alanı artırmak isterseniz https://www.google.com/settings/storage adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazının yazıldığı tarihte 100 GB aylık 1.99 $, 1 TB aylık 9.99 $.

Peki sadece yedekleme için mi kullanacağız? Tabii ki de hayır. Severek kullandığım 3 güzel özelliği var Google Photos’un;

1) Auto Awesome : Bu özellik sayesinde fotoğraflarınız hareketli gif haline gelebiliyor,  birden çok fotoğrafı birleştirebiliyor ve kolaj yapabiliyor, panorama özelliğine sahip fotoğraflar elde edebiliyor. Tabi bunlar için yeterli miktarda fotoğrafa ihtiyaç var. Tek bir kareden elbette bunları yapamıyor. O sebeple fotoğraf çekme tuşuna bol bol basmanızı öneririm. Aşağıda bazı örnekler verdim kendi fotoğraflarımdan. Üstlerine tıklayabilirsiniz.

Birden fazla fotoğraf ile Pano efekti. (Tutin - Sırbistan)

Birden fazla fotoğraf ile Pano efekti. (Tutin – Sırbistan)

20140202_182158-MOTION

Hareketli Gif (Fotoğrafa tıklayabilirsiniz)

Kendisi bana şirin görünmek için Efes Antik Kentinde çektiğim fotoğrafı ne yapmış :)

Kendisi bana şirin görünmek için Efes Antik Kentinde çektiğim fotoğrafı ne yapmış 🙂

google-plus-photo-no-filter

Bu da orjinal hali.

 

2) Story : Türkçesini bilmiyorum ama Hikaye ya da Anılar olabilir. (Genelde tüm IT ürünlerini ingilizce kullanmaktayım) Bu özellik sayesinde aynı ve yakın tarihlerde çekilmiş olan fotoğrafları Geolocation (GPS) özelliğini de kullanarak birleştiriyor ve seçmece yaparak size özel alanda tasniflemekte. Böylece “5 sene önce vaaay buraya gitmişim ne güzel” deyip anılarınızdan sunulan bu bukleyi keyifle inceleyebiliyorsunuz. Fotoğrafların hangisinin görüneceğini de belirleyebilirsiniz. Story’ler kendiliğinden oluşmakta. Henüz silmeyi bulamadım ama kimin umurunda ki.

Çok ama çok başarılı bir özellik...

Çok ama çok başarılı bir özellik…

google-plus-story google-plus-story2 google-plus-story3

3) Geolocation : Photos içerisinde yer alan ve Google Maps tarafından da güçlendirilmiş bir güzellik daha. Çekmiş olduğunuz fotoğraflarınızı google maps üzerinden isterseniz işaretleyebilirsiniz. Böylece “Yahu burası neresiydi tam olarak” demiyorsunuz. Son 5-6 yılda çıkan akıllı telefonlarda olan bir özellik bu; Geolocation (GPS Tag). Eğer fotoğraf makinası özelliklerinde açık ise o zaman arkanıza yaslanın ve geri kalanını Google sizin için yapsın. Web arayüzü içerisinden almış olduğum ekran görüntüsü aşağıda.

Sava Nehri üzerindeki Köprü - Belgrad - Sırbistan. Teşekkürler Google.

Sava Nehri üzerindeki Köprü – Belgrad – Sırbistan. Teşekkürler Google.

 

Bu 3 güzel özellikten dolayı artık fotoğraflarımın tümünü Google’da görüntülemeye başladım. Hem de yedeklerimi de almış oluyorum. Bunun dışında başka cihazlardan çekilen fotoğraflar için de Google+ Auto Backup programı var. Bu program ile tarif ettiğiniz klasördeki fotoğraf ve videolarınızı da  da Google Photos uygulamanıza yükleyebiliyorsunuz. Detaylı bilgi için: https://support.google.com/plus/answer/4528877?hl=tr

Bu arada tabii ki de farklı ortamlarda da fotoğraflarımı yedekliyorum ama bu gidişle pek yakında 100 GB’lık bir Google Drive alanı alacağım 🙂 Aylık 5 TL.

Sözün özü; eğer akıllı telefon ile fotoğraf çekmeyi seviyor ve fotoğraflarınıza değer veriyorsanız Google Photos ile yedeklemenizi öneririm. Bir diğer husus da Fotoğraf çekerken GPS Tag’inizin açık olmasına izin verin.

 

Google Photos’a web üzerinden erişmek için http://photos.google.com adresini kullanabilirsiniz. Tabi Google+ aboneliğinizi de açmanız gerekmekte.

Son bir haber daha. Google Photos pek yakında Google+’dan ayrı bir application (uygulama) olacakmış ve adı da  değişecekmiş. Hatta haber ve dedikodulara göre Google Photos olacakmış deniyor. Ekran görüntülerine bakınca hoşuma gitmedi değil. 3-4 gün içerisinde Google I/O 2015 etkinliğinde lanse edilecekmiş. Google+ üyeliğini de kaldıracakmış sanırım. Sadece Google hesabı yeterli olacakmış.

Kaynak: http://shiftdelete.net/google-fotograflar-uygulamasi-gorundu-60800

 

Not: Daha önce bu yazımda da , eski de kalsa, bulut yedekleme sistemleri ile ilgili bir karşılaştırma yapmıştım. Sanırım yakında güncellemek gerekecek o yazıyı. Köprünün altından çok sular geçti.

Not2: Buraya kadar okuduysanız ne mutlu bana. Eleştirileriniz tabii ki de olacaktır. Eğer varsa aşağıda yorum bölümü emrinize amade. Özellikle Edward Snowden olayından sonra çevremde privacy (gizlilik) olayına önem verenler de oldu. Tercih sizin tabi. Eğer privacy’ye önem veriyorsanız akıllı telefon kullanmamanızı öneririm 🙂