Kamu’da Bulut Bilişim

Bilen bilir. 15 seneden fazladır devlet kademelerinin çeşitli yerlerinde çalıştım. Halen de hiç hazzetmesem de devletin bir kademesinde hizmet vermekteyim. Bilgi ve İletişim teknolojileri konusunda da yıllarca profesyonel olarak çalıştım. Halen biraz uzaktan da olsa konuları hem sıkıca takip ediyorum hem de kamu kurumlarının kullanmaya çalıştığı teknolojiler konusunda zaman zaman bilgilerime başvuruluyor. Şimdilik aktif bir görevim yok ama bu sektörden uzaklaşmadığımı belirteyim.

Aktif olarak görev yaptığım dönemde bulut bilişim (cloud computing) konusunda da bazı çalışmalarım olmuştu. (2008 yılı başlarında Türkiye’de ilk defa Microsoft Hyper-V üzerinden sanal sunucular ile hizmet vermek vb.)

O dönemde Türkiye için daha yeni yeni kişisel ve kurumsal bulut bilişim servisleri çıkıyordu. Geçen zaman içerisinde büyük üreticiler bulut bilişim dünyasına daha fazla ağırlık vermeye başladılar. Mevcut oyuncular da kişisel bulut sistemlerini daha iyileştirirken asıl para getirecek olan kurumsal bulut işlerine adadılar kendilerini.

Peki nedir bu bulut?

Detaylı bilgiyi Türkçe olarak http://tr.wikipedia.org/wiki/Bulut_bilişim adresinden öğrenebilirsiniz.

Özet olarak denebilir ki, kullanmış olduğunuz uyumlu cihazların birbirleri ile veri ve bilgi paylaşımı diyebiliriz.

Örnek vermek gerekirse, cep telefonlarınız ve tabletlerinizde bulunan iCloud, Google Drive ve One Drive uygulamaları.

online-cloud-storage-places-1024x768

Bireysel anlamda Bulut Servislerini Kullanmak

Bulut servislerini bireysel anlamda kullanmak için envai çeşit servis yelpazesi var. Güvenilirlik konusunda büyük ve tanınan firmaların servislerini öneririm. Hatta bu yazımda bireysel servisler ile ilgili görüşlerimi belirtmiştim. Dilerseniz bir göz atabilirsiniz.

Tabi bu konuda çeşitli itirazlar da yok değil. İlk olarak “Benim bilgilerimi neden başka birisinin sistemlerinde tutayım ki?” görüşü. Hiç de yabana atılacak bir durum değil bu. Hele ki geçen günlerde bazı ünlülerin uygunsuz fotoğrafları internette paylaşılmışken bizlerin bu tür sistemlere güvenmeleri biraz zor olabiliyor. Şahsen ben uzun zamandır kullanıyorum ve bazen dosya paylaşımlarımı bu tür sistemler üzerinden yapıyorum. Sebebi de malum. E-posta sistemlerinin en fazla 25-30 MB gibi ek gönderme limiti sebebiyle.

Diğer taraftan bulut servislerini kişisel anlamda zaten sık sık kullanıyoruz. Kimsenin kendi e-posta sunucusu ya da web sunucusu yok. Hepimiz ücretsiz web e-posta hizmetlerini bir şekilde alıyoruz zaten.

Geçen günlerde arkadaşımın Lumia’sı servise gitti geldi. Tabii hard-reset yediğinden cihazdaki tüm bilgiler gitmişti. Ama sağolsun bulut servisi sayesinde tüm ayarları ve  rehberi telefonuna otomatik olarak geldi.

Yine başka bir arkadaşım da arama kaydı log’unu silmek isterken tüm rehberini uçurmaya kalktı. Orada da rehberini zamanında bulut servislerine attığımız için herhangi bir kayıp yaşamadı.

Bu servislerin olmadığı günleri hatırlayın lütfen. Hemen her ay mutlaka yedekler alıyorduk…

Kısaca bireysel olarak, mahrem bilgileriniz dışında, bulut servislerini kullanabilirsiniz. Privacy (gizlilik) konusunda şüpheleriniz varsa o zaman ne e-posta kullanın ne de başka bir şey.

🙂

Kurumsal anlamda Bulut Servisleri

Kurumsal olarak bulut servislerinin önemi her geçen gün artmakta. Bu konuda iki büyük şirket, Google ve Microsoft kurumsal kullanıcılarına güvenilir ve yüksek sürekliliği olan servisler sunmakta.

Google-Apps-for-Business-Banner

Google’ın hepimizin de bildiği Docs, Sheets, Slides vb hizmetlerini Business Drive altında, Gmail, Hangouts, Calendar , Google+,  ve diğer servislerini bulabileceğiniz bu hizmetleri kullanmak tabii ki kullanıcı başına bir ücret dahilinde yapılıyor.

Bundan bir süre önce 10 kullanıcıya kadar Google for Business hizmeti ücretsizdi ama son güncellemeler ve firmanın değişen marketing strategy’si ile hizmetler business için ücretli hale geldi.

Detaylı bilgileri https://www.google.com/business/ adresinden öğrenebilirsiniz.

 

Microsoft’da bulut tarafına önem veren önder şirketlerden. Office 365 adlı ürünü ile Google gibi hizmetleri satın alabiliyorsunuz.

office365-cloud

Google gibi Microsoft’da hemen hemen her türlü hizmeti bulut üzerinden vermekte. Tabi çok güzel de bir avantajı var. Özellikle hemen hemen tüm windows bilgisayarlarda kullandığımız Word, Excel, Powerpoint gibi Office ürünlerinin birebir aynısı olmasa da arayüz olarak aynısı, işlevsellik olarak çok benzerini buluttan kullanabiliyorsunuz.

Eğer değişmediyse de 1TB’lık OneDrive for Business’ınız oluyor.

Detaylı bilgileri http://office.microsoft.com/tr-tr/business/ adresinden alabilirsiniz.

Türkiye’de özellikle Kamu Sektöründe Bulut Servislerini Kullanmak

Veee geldik zurnanın zırt dediği deliğe. Türkiye’de, özellikle Kamu Kuruluşlarında, bu ve buna benzer sistemler kullanılabilir mi?

Yukardaki cümleye bakıp gülmeyen çok azdır eminim. Özellikle Kamu kurumlarında çalışan ya da kamu kurumlarına hizmet ve mal satmış arkadaşların yüz ifadelerini emin olun çok iyi tahmin edebiliyorum. Daha iki kamu kurumu kendi arasında bilgi paylaşımında bile paranoya derecesine varan şüpheler duyuyorsa… (Bizzat yaşadım çok iyi bilirim)

Profesyonel olarak çalıştığım dönemler bu ve buna benzer sistemlerin kullanılmasına ben de sıcak bakmıyordum. Ancak artık hiç te o kadar katı değilim. Özellikle Web sayfaları olsun, E-posta hizmetleri olsun, hatta ve hatta Office ürünleri olsun bu tür servislerden yararlanma zamanı geldi hatta geçiyor bile.

Web sayfaları konusunda belki bana karşı çıkabilirsiniz ama sadece extranet dediğimiz, yani önemli bilgi ve belgelerin olmadığı sistemlerin artık dışarda durmasında bence bir sakınca olmamakta. Zaten public (kamuya ait) olan bilgileri hangi bulut servisinden saklayabilirsiniz ki?

E-posta tarafında ise daha radikal düşüncelerim var. Bir kamu kurumu ya da kuruluşu artık e-posta sunucularına PARA ödememeli, işletme – bakım – onarım için kaynak ayırmamalı. E-posta yönetimi gerçekten büyük angarya olmaya başladı kurumlar için. Yönetimsel anlamda herhangi bir sıkıntı olmayacakbelki ama özellikle e-posta sunucu sistemlerinin çökmesi, çalışmaması, database dosyalarının bozulması ve Microsoft Exchange sağolsun, role based servislerle sunucu sayısının bir anda 7-8 gibi planlanması ciddi anlamda donanım kaynaklarını heba etmekte. Onun yerine sunucularımızı daha önemli iş ve işlemler için ayırmak daha iyi olmaz mı?

Peki bu işin handikapı ne olabilir. İlk başta da düşüneceğimiz kısım “Privacy”. Bir kurumun e-postaları, hem de resmi e-postaları nasıl bir Amerikan şirketinde olabilir?

Beyler, bayanlar. Bu konuda çalışanlar ve kendini uzman düşünenler. Bugün kullanmış olduğumuz ve internet’e eriştiğimiz her cihaz sanki milli bir ürün de “aman gizlilik önemli” diyoruz. Yapmayın etmeyin. Kullandığımız bir çok cihaz ve işletim sisteminin menşei Birleşik Devletler yapımıdır.

Ben özellikle kurumsal e-posta ve office paketi kullanımında artık bulut tarafına eğilmek gerektiğini düşünüyorum.

Sonuç olarak

Artık bulut servisleri hayatımızın içerisinde. Özellikle akıllı telefon ve tabletlerimiz ile kullandığımız masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarımızın dosya, fotoğraf ve ayar paylaşımının senkronize olması hayatımızı kolaylaştırmakta. Bunu kamu kurumlarında da başlatmamız gerekmekte. Kim ne derse desin, ulusal anlamda gizlilik arz eden durumlar varsa bunu zaten kimse ne e-posta ile paylaşabilir ne de başka bir yöntem ile. Hani vicdanı olan diyelim. Bu tür gizlilik içersen sistemleri zaten kurumların kendi intranet sunucuları içerisinde dışarıya kapalı olarak yapabiliyoruz.

Daha fazla kullanıcı başına lisans ödeyip işletme-bakım ile uğraşacağımıza bu tür servisleri buluta taşımak fena olmaz di mi 🙂

Verinin geçirdiği süreç...

One thought on “Kamu’da Bulut Bilişim

Comments are closed.