Minecraft yasak!

Bir kaç hafta önceydi sanırım, internette ve hemen akabinde haber kanallarında duymuştum “Minecraft oyunu Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığınca incelenmekte ve yasak gelebilir” diye. “Gözlerime inanamadım” demek isterdim ama son zamanlarda artık yaşadığım ülkede bu tür şeyleri kanıksadım diyebilirim. Merak etmeyin bu yazıyı siyasete ya da politikaya meze etmeyeceğim.

minecraft-10-700x393

“Minecraft nedir yahu?” diyorsanız sizi buradan alalım.

Şu anda 3-4 yaşından büyük ve ilkokul çocukları dahil olmak üzere “çılgınlar” gibi oynanan  bir oyun. Oyunun grafikleri 80-90’lı yıllardan kalma şekilde. İnanılmaz basit. Yapılacak bir çok şey var ve müthiş bir interaction var. Kendinize bir dünya yaratıyorsunuz ve online olarak milyonlar ile oynayabiliyorsunuz.

minecraft-örnek

Oyundan bir kare

Ancak tüm dünyada 100 milyon’dan fazla oyuncusu olan Minecraft’ın özellikle bazı bölümlerinin yasaklanması ciddi anlamda gündemde.

Sebep: “Çocuklarımızı şiddete özendirmek ve psikososyal gelişimlerini olumsuz etkilemek

Yazıyı uzatmayacağım, ama eğer Minecraft gibi bir oyun yasaklanacaksa, internet cafe’lerde bir zamanlar fırtına gibi esen Counter Strike gibi yüzlerce FPS (First Person Shooter), Grand Theft Auto 4 ve 5 gibi hayatın her alanını müthiş bir şekilde ve şiddetin daniskasını hem de çok daha güzel grafiklerle yansıtan oyunun, tüm dünyada yine milyonlar satmış Call of Duty serilerinin, yapımcıları Yerli kardeşler olan (Türk)  FarCry serilerinin ve ve buna benzer vur-kır-parçala tarzı binlerce oyunun yasaklanması gerekir o zaman. Sadece bu tür oyunlar değil flash tabanlı, html5 tabanlı web sayfaları üzerinden oynanan milyonlarcası var!

Tüm dünyada oynanan bu tip oyunlara bildiğim kadarıyla herhangi bir yasak getirilmedi.

Şimdi bazıları bana “Kardeşim hep eleştiriyorsun önerin nedir?” diyebilir.

Çok basit. Bu tür oyunlar ile ilgili YASAKLAMA değil ama YAŞ SINIRI koyma gibi bir olanağımız var. Madem öyle bu sınırı koyalım ve uygulamasını yapalım. Burada ebeveynlere de büyük sorumluluk düşmekte. Sırf “Amaan biraz kafamı dinleyeyim otursun oynasın, rahat edeyim biraz” derseniz de olmaz!

Ha bu arada, çocuklarımız sadece bu oyunlarda psikososyal olarak etkileniyorsa, şiddete meyilli oluyorlarsa o zaman toptan tüm TV kanallarında bulunan her türlü şiddet içeren yayını YASAKLAYALIM. Ne dersiniz?

Bugün gazetelerin 3. sayfasında, akşam haberlerinde, internet sitelerinde buram buram şiddet ve kan kokuyor!

Ancak yaşamın içerisinde şiddet de var, korku da var, kan da var. Bu çocuklar nasıl öğrenecek bunları. Hiç öğrenmezlerse bu sefer hiç tanımadıkları bu duygu ve davranışları ilk defa görünce ne olacaklar? Bunu pedagogların çok iyi araştırması gerekli diye düşünüyorum.

Yukarıda da bahsetmiştim. Bana artık hiç bir şey tuhaf gelmiyor. Çok ama çok tehlikeli bir durum bu. Etik ve ahlak,  anlayışımız alt üst olmuş, metamorfoz geçirmiş durumda. Bu durum nereye kadar gidecek bilemiyorum ve bazen çok yorulduğumu hissediyorum