Nokia Lumia’ya eski telefon rehberini aktarmak

Geçen günlerde benim de etkili ve ısrarlı telkinlerim (!) sonucunda işyerindeki arkadaşım Berat hayalini kurduğu Lumia telefonuna kavuştu. Ancak güzel bir de sorunumuz oldu. Eski telefonu Nokia C5-03‘den rehberi Lumia 820‘ye aktarmak.

Şu sıralar eğer bir Lumia düşünüyorsanız 820 F/P anlamında en alınabilir cihaz. 8.1 güncellemesini de alıyor…

Satışı halen devam eden bastırmatik C5-03

Rehber transferi için bir çok takla attım, en “idiot” çözüm eski telefondan Lumia’ya tek tek bluetooth üzerinden rehberi yollamak. Takribi 400 kişilik bir liste için o kadar çok zaman alacaktı ki bu durum ikimiz de hemen vazgeçtik.

http://people.live.com adresinden import seçeneği ile eski telefondaki bilgileri aktarmayı düşündüm ama maalesef web tabanlı bir sistemde import seçeneği dışardan müdahale etmeme izin vermiyordu. Sadece diğer servisler ile import vardı.

En sonunda aklıma gelen fikir işime çok yaradı;

Outlook kullanmak.

  1. Outlook programını kurarak Lumia’daki ilgili Live hesabını tanımladım.
  2. Bilgisayarıma Nokia PC Suite kurdum.
  3. Eski telefondaki tüm rehberi CSV dosyası yaptım. Ayrıca tüm listeyi ayrıca, tek tek VCF dosyası olarak kaydettim.
  4. Eski telefondan export ettiğim CSV dosyasını outlook hesabına import etmeye çalıştım ama sağolsun Nokia PC Suite maalesef ilgili CSV dosyasını öyle kötü map edip export etmişti ki başarısız bir girişim de bu oldu.
  5. Tüm kişi listesinin ayrı ayrı VCF dosyalarının bulunduğu klasörü açtım.
  6. Sonra da hepsini tek tek outlook ile açarak (Open with – Birlikte aç)  outlook kişiler’e kaydettim.
  7. Böylece Outlook programındaki sunucu bağlantılı Live hesabı ile sync etti. İlgili adresten baktım. Veriler sağlıklı bir şekilde sunucudaydı.
  8. Bir süre sonra da Berat’ın telefonuna tüm liste geldi.

Belki daha kısa bir yolu vardır ama. Eğer bilmeyenler varsa bir kenarda da böyle bir yazım olsun istedim.

Not: Siz siz olun, telefonunuzdaki rehberinizi ya sunucu kısmında tutun (live, gmail, icloud vb) ya da ara ara yedeklerini alın. Bir gün gelir telefonunuz bozulur, kaybolur vs.

Rehberinizden olmayın.

🙂

Bana sorarsanız android bir cihazda yapılması gerekeni yapıyorum. Tüm rehber bilgilerim Google Contacts içerisinde emin ellerde (bence).