Aside

Sen neymişsin be hoca!

Tam anlamıyla yaşadığım bir mobbing olmasa da bir “ağlamadıkları kaldı” bu yoga’cı kesmin.

Hakaret edeninden tutun, efendi gibi derdini anlatandan, “mahkeme bizi akladı kaldırın o linkleri” diyenlerden…

Daha neler neler.

Ama yeter ya! Ben de bıktım bu kadar tepki gösterilmesinden artık!

İşte bu bıkkınlığımdan dolayı yazıyorum bu yazıyı.

İyi okuyun Yoga ekibi!

Peşinen söyleyeyim; benim duruşum spiritüel kelebekler için belli. Bu konuda içimde birikmiş olan her şeyi zaten bu yazıda sizlerle paylaşmıştım. Üstüne mailbox’ıma düşen tepki mesajlarını da bu yazıda paylaşmıştım. Peki ondan sonra ne oldu. Bir süre boyunca bu spiritüel kelebeklerden bir tepki gelmedi. Ne üzerinde çalıştılar, nasıl örgütlendiler ve ne planladılar bilmiyorum.

Taa ki Ekim 2015 ayına kadar. Hiç tanımadığım birisinden bir e-posta geldi. E postanın içeriği aynen şu şekilde;

Evren Bey Merhaba,

Uluslararası Yoga Federadyonu adına size ulaşıyorum.
Geçen yıl sizin sitenizde Akif Manaf hakkında yapılan karalama kampanyası dolayısıyla Yazılan yazı ile ilgili bilgi aktarmak istiyorum .
Hakkında atılan tüm iftiralar ve gerçek dışı anlatılanlara rağmen kendisi beraat etmiştir. Bütün iftiralar talihsizlikler sonuçlanmıştır.
Fakat bilgisi olmayan insanlar bulunmaktadır.
Lütfen sizden ricam sitemizdeki haberi kaldırmanız ve silmeniz …
Yardımlarınız için teşekkür ederiz.

Yazıda karalama yapmışım? Alakası yok. Cevabi yazımda Akif Manaf ile ilgili herhangi bir rencide edici bir tabir kullanmadığımı, tamamen onu örnek almadığımı, “sistem ile ilgili kişisel bazda eleştirilerimin yazıya dökülmüş halidir yazdıklarım” cevaplarını verdim.

Derken…

Derken asıl niyetleri belli oldu;

Evren Bey Merhaba,

Yazınızı dikkatlice okudum, sizin tarafınızdan Akif Manaf adına herhangi bir suçlama görülmüyor ancak başka kaynaklarca suçlayıcı ve konuyu saptırıcı , yogayı ve yogaya Gönül veren masum insanları rencide edilmesine neden olan bir haberi kaynak göstererek haber yapmak ta doğru değil.

Fikir özgürlüğüne tabiyki sahipsiniz hepimiz bunu destekliyoruz , yazılarınızı ve düşüncelerinize de saygı duruyoruz bu konuda hemfikiriz,
bizim için önemli olan bir takım kaynakların negatif ve çirkin saldırılarını kullanmadan düşüncelerinizi paylaşabilmek .

Bununla ilgili olumsuz ifadeleri pozitif anlamda düzeltmek ve güncel olarak pozitif GERÇEK haberlere yer vermek çok doğru etkili olacağını düşünüyoruz.

Haberin içinden Akif Manaf isminin kaldırılmasını ve onunla ilgili yapılan yalan yanlış Yorumları kullanmadan genel olarak siz sistemle ilgili eleştirilerinizi yapabilirsiniz …
Böylesi çok daha sağlıklı olucaktır.

Şu anda bloğunuzda yer alan yazının kimseye bir faydası olmayacağı gibi sadece bir zihinsel kirlilik yaratmasına neden olmaktadır.

Diğer kaynaklarda halen var olan yazılarında silinmesi adına çaba gösteriyoruz.
Dilerim sizin gibi samimi ve bilinçli kişilerin yardımlarıyla daha olumlu bir hale dönüştürebiliriz.

Ilginize çok teşekkür ederiz
Saygılarımızla

Niyetleri “Akif Manaf” isminin  günde en fazla  40-50 hit alan bir kişisel blog sayfasından kaldırılmasını istemeleriydi. 2 gün sonra bir mail daha geldi. Ama bu sefer bambaşka bir kişi göndermişti. Her ne kadar isimleri aynı da olsa 🙂

Merhaba Evren Bey,

Bu maili yazma nedenim evrenyildiz.net adlı bloğunuzda paylaştığınız “Spiritüel Aydınlanma Eğlencesi” başlıklı yazınızdır.

2014 Haziran ayından başlayan bir süreçle Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) Başkanı Sn Akif Manaf hakkında, bir grup tarafından Akif Manaf’ın kurucusu olduğu Yoga Academy markasını ele geçirmek için bir karalama kampanyası başlatılmıştı. Bu süreç bizlerin de aynı sektörde olmamız ve direkt olarak etkilenmiş olmamız nedenleriyle yakından takip ettiğimiz bir süreçti. Bu süreçte savcılık makamına yapılan şikayetler takipsizlikle sonuçlanmış ve konu yasal düzlemde tamamen kapanmıştır.

Ancak o dönemde tamamen haksız bir şekilde internet medyasında çıkan haberler hala varlığını sürdürmekte ve bu durum bizler gibi Yoga’yı içtenlikle ve bilimsel temellerle, saf bir şekilde yapan Yoga eğitmenlerinin ve öğrencilerinin oldukça zor ve sıkıntılı süreçler yaşamasına neden olmaktadır.

Biz Federasyon ve bir araya gelmiş bazı Yoga derneklerinin temsilcisi olarak Yoganın ve sektörde görev yapan Yoga eğitmenlerinin adını temizlemek için sizden desteğinizi ve yardımlarınızı çok rica ediyoruz. Geçen 1,5 sene boyunca hem ailelerimiz, hem çevremiz hem de bizler gerek sosyal gerekse mesleki olarak gerçekten bir mağduriyet yaşıyoruz.

Eğer bloğunuzda konu ile ilgili yazıları içeren aşağıda belirtmiş olduğum linkleri kaldırabilirseniz bizi çok sevindirir ve Yoga yolunda devam edebilmemize katkıda bulunmuş olursunuz.

Spiritüel aydınlanma eğlencesi

“Spiritüel Aydınlanma Eğlencesi” yazıma gelen tepkiler

http://evrenyildiz.net/page/4/

http://evrenyildiz.net/category/gundem/

http://evrenyildiz.net/category/benden/page/2/

http://evrenyildiz.net/author/evren/page/2/
Anlayışınız ve vakit ayırdığınız için çok teşekkürler,

Sevgiler, selamlar

Mail atana da cevap yazdım ve biraz da sinirlenmeye başladım. Çünkü “link” vermiş olduğum gazetelere bulaşamadıklarından benim sayfamdaki o linkleri kaldırtmaya çalışıyorlardı. Onu da geçtim Akif Manaf ismi adı altında internet üzerinde bir küfür etmedikleri kaldığı siteler vardı. (ekşisözlük, donanımhaber forum, itüsözlük vb)

Daha fazla detay vermenin bir anlamı yok. Çünkü meselenin özünü anlamıştım:

Neymiş efendim bu Yoga ekibi benim yazdığım yazılardan dolayı çok mutsuz oluyorlarmış, yazımı değiştirdiğim zaman çok mutlu oluyorlarmış, merkez sahibi insanlarmış, ekmek parası kazanıyorlarmış, yoga’ya gönül vermişler vs.

Herkes gibi ben de basından takip ettim durumları. Akif Manaf denilen kişiyi  zerre tanımam! Yaşadıkları da kendisini bağlar. Ancak basın’a yansıyan tarafları ile kamuoyuna da yansıdığından yazdığım yazıda esinlendiğim örneklerden 1 (bir) tanesidir kendisi.

Sadece bu bakış açısı ile ilgili vermiş olduğum ÖRNEKLEM içerisinde yer aldı kendisinin ismi. O süreçte de tüm basının göznünün önünde cereyan eden bir husus vardı. Medyada GÜNLERCE hatta AYLARCA konuşuldu.

Sonuçta da mahkeme kararı ile suçlamalardan BERAAT etti 2015 sonlarında. Nokta!

Ancak benim tüm bu olanlara karşı bazı söyleyeceklerim var…


Yogacılar size ne oluyor da Türkiye’nin en önemli gazetelerinden biri olan Hürriyet’te halen ayan beyan duran linklerden dolayı bu kadar asabi davranıyorsunuz?

Bu kadar PR mı düşünüyorsunuz işiniz ile alakalı?

Bu kadar mı meraklısınız para kazanmaya?!

Vermiş olduğunuz eğitimlerde para ile ilgili farklı düşünceleri insanlara aşılarken nedir bu rant peşinde koşmak?!

Bu yüzden mi günde en fazla 40-50 hit anca alan bir sayfaya dadanıp yazıdaki linkler kaldırılınca sevinçten havalara uçuyorsunuz?

Bu mu sizin yaşam biçiminiz?

Yetmedi mi bu kadar baskı, PR saçmalıkları?

Daha söyleyecek çok şeyim var ama şimdi alınırlar, üzülürler bir de BU YAZIMA’da.

Hodri meydan diyorum sizlere!

Ne istiyorsunuz benden!?


Şimdi gelelim son cümlelerime:

Eyyy spiritüel dünyaya gönül vermiş insanlar, yoga ve pilates gibi eğitimlerle hayatını kazananlar, merkez sahipleri, bu felsefeyi yaşam biçimi olarak uygulayanlar;

Nedir bu panik ve telaş?

Ekmek teknenize afedersiniz ama işeyen yok.

Bu mudur sizin yeni yaşam biçiminiz, bu mudur insanlara duyduğunuz sevgi, bu mudur kendinize duyduduğunuz saygı? 

Siz ayıklamazsanız bu insanları sizin felsefeniz kirlenmeyecek mi?

Ayağınıza kurşun sıktığınızın farkında değil misiniz?

Yazık…

Demek ki bu yazıda bahsettiklerimin bin beter versiyonları varmış.

Akif Manaf’a da buradan teessüflerimi iletiyorum.

Bu ve buna benzer ekip ile çalıştığı müddetçe daha çok sıkıntı çekecek demek ki…

Çevresindeki insanlara gereğini yapacağına inanmak istiyorum.


ÖNEMLİ NOT: Bu yazı artık son yazıdır. 

ÖNEMLİ NOT2: Bu yazı kişilik hakları, masumiyet durumu ve mahkeme kararları gözönüne alınarak yeniden düzenlenmiştir.

ÖNEMLİ NOT3: Bu yazı KİŞİSEL BİR TEPKİ yazısıdır. Kimseyi rencide edici bir cümle kullanılmamıştır.

ÖNEMLİ NOT 4: Bu yazı Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sının 26. maddesi uyarınca yazılmaktadır.

ÖNEMLİ NOT5: Bu yazı tek bir kişinin özel ricası ile yeniden düzenlenmiştir.

Benim de bir görüşüm var!