Sınırsız SMS, sınırsız internet…

Bir zamanlar takoz gibilerdi şimdi hem ekranları büyüdü hem inceldiler. Hem de akıllı oldular...

Bir zamanlar takoz gibilerdi şimdi hem ekranları büyüdü hem inceldiler. Hem de akıllı oldular…

Cep telefonları hayatımıza gireli neredeyse 20 sene olacak. Yaşı bana yakın olanlar için “Hadi canım ne 20 senesi yahu” diyebilir ve şaşırmış olabilirsiniz. Ancak mobil cihazlardan ALO diyeli 2014 yılı itibariyle 20 seneyi bulacağız. 1994 yılında TURKCELL ve o zamanki ismi ile TELSİM vardı. Zaman içerisinde Aria ve Aycell çıktı. Tabi güzel ülkemde tuhaf şeyler olması yüksek ihtimal olunca Aria ve Aycell birleşip AVEA oldu, TELSİM de Vodafone tarafından satın alındı. Tüm bunlar aslında başka bir yazı konusu bugün tamamen farklı bir konuda yazmak istiyorum.

Cep telefonları yaygınlaşmaya başladığı zamanlardan itibaren sadece  ARAMA ve SMS denilen KISA MESAJ SERVİSİNİ kullanabiliyorduk. Öyle uygulamaymış, farklı programlarmış, fotoğraf çekmekmiş vs hepsi hayaldi. Tuğla ağırlığında kütük telefonlar, uzun uzun antenler (genelde kırılgan yapıya sahip) daracık tek satır ya da 3-4 satır ekranlar…

Zaman içerisinde Kısa Mesaj, yani SMS hayatımızın değişmez bir parçası oldu. Öyle ki, telefon görüşmeleri zaten gereksiz pahalıydı ama biz gençler elimize geçen bu teknolojiyi suyunu çıkararak kullandık diyebiliriz. Bunun sonucunda da kabaran faturalar canımızı sıkmadı değil. Ama vazgeçilmez bir oyuncaktı SMS. Bize özeldi…

Kısa mesaj... Az para vermedim ben sana...

Kısa mesaj… Az para harcatmadın sen bana…

2000’li yıllara doğru hem telefonlar hem de verilen servislerde yeniliklere gidilmeye başlandı. Monochrome ekranlarda 16K renkli yeni ekranlara oradan 64K ekranlara oradan da  256K ve daha yukarılara ilerlemeye başladık. İnternet ise evlerde Dial-Up modem ile kurum/kuruluş,okullarda geniş bant ile olabiliyordu. Hala o cazırtılı seslere katlanıyorduk ve “Hadi artık kapat interneti telefon bekliyorum” laflarını da o tek hatlı evlerde duymayanımız yoktu 🙂

Bir süre sonra telefonlarımıza EDGE adı ile internet arz-ı endam etti. Ancak o kadar pahalıydı ki, yeni yeni renklenen, kaydır kapaklı telefonlarımızda yanlışlıkla internete girersek faturalarımızı ciddi anlamda etkileyebiliyordu. Internet’in tamamen hayatımıza girmesi son 4-5 sene içerisinde olmuştur kanaatimce.

mobile-internet

 

Gel gelelim operatörler tatlı gelen para ile karma tarifeler çıkarmıyor, konuşma ve belki sms’i birleştiriyor internet’i ayrıca fahiş fiyatlara satıyordu. Son yıllarda ise akıllı telefonların çıkması ve BTK‘nın ilgili regülasyonları sayesinde 3’lü paketler fazlasıyla kabul görür oldu. Bu paketlerde hem konuşma hem sms hem de internet vardı. Ancak, internet olunca işin rengi biraz değişiverdi mesajlarşma konusunda.

Dahiyane bir inovasyondur kendileri.

Dahiyane bir inovasyondur kendileri.

Önceleri whatsup geldi. iPhone kullanıcılarına, o BlackBerry’deki Blackberry Messenger tarzı bir ortam yarattı. BB kullanıcılarının deyim yerindeyse havasını alıverdi. BB kullanıcıları ilk zamanlar “Amaaan çakma BBM” deselerde kısa süre içerisinde Türkiye’de inanılmaz derecede yaygınlaştı. (Bunda iPhone manyaklığımızın da payı olduğuna inanıyorsunuzdur)

iPhone’dan sonra Android platformuna gelince abartı derecede patlama yaptı ve SMS’in tahtını yerinden olduğu gibi aldı diyebiliriz. Şu sıralar Türkiye’deki 3 operatör’de (Turkcell, Vodafone, Avea) deli gibi 10 bin SMS, 5 bin SMS veriyoruz demelerine rağmen gençlerin Whatsup’dan pek vazgeçeceğini ben zannetmiyorum.

Bu arada whatsup mesaj, resim ve çeşitli dökümanları paylaşsa bile SES iletişimi sağlamıyordu. Bu boşluğu’da Viber doldurdu.

Hayran olduğum bir başka girişim...

Hayran olduğum bir başka girişim…

Viber sayesinde akıllı telefonlarımızdan mobil ya da genişbant hiç farketmez internet’e wi-fi ile ya da 3g ile bağlayıp istediğimiz viber kullanıcısı ile internet üzerinden (VoIP) görüşme şansı elde edebildik.

Ben hem whatsup’ın hem de viber’ın operatörler tarafından bir süre sonra engelleneceğini düşünmeye başlamıştımki, tam aksi bir durum oluştu. Operatörlerin canları bile sıkılsa bu servislere bir şey demediler.

Bu esnada değişik alternatifler de çıkmadı değil;

Viber’ı 1 adım ileri taşıyan Tango ve Microsoft tarafından aşırı derecede yüksek fiyata satın alınan Skype gibi.

Bu da viber'ın video'lu görüşme yaptıranı...

Bu da viber’ın video’lu görüşme yaptıranı…

 

Bir zamanların favori desktop uygulaması Skype, şimdi hem mobil hem de notebook, hem tablet hem de masaüstünde.

 

2011 yılında Microsoft tarafından 8.5 Milyar Amerikan Dolarına satın alındı. Vay be...

2011 yılında Microsoft tarafından 8.5 Milyar Amerikan Dolarına satın alındı. Vay be…

Son 2-3 yılın BTK verilerine şöyle bir göz gezdirdiğimde, mobil sektörün tahminlerden daha öte bir büyümeye sahip olduğu. Sabit telefonların ise giderek daha az kullanılır ve tercih edilir hale geldiğini görebiliyoruz.

Tüm bunlara www.btk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. (2012 – 4. çeyrek raporu açıklanmadı daha).

Mobildeki artış dehşet...

Mobildeki artış dehşet…

Yukarıdaki şekilden de göreceğiniz gibi bir yandan çenemiz düşerken öte yandan elimizde sabit yerine cep telefonu kullanmışız. Zaten gevezeliğimiz konusunda aşağıdaki şampiyonluğumuzun grafiği bir fikir verebilir sizlere.

Dile kolay... 20 yıl dolmadan Avrupa Şampiyonluğu... :)

Dile kolay… 20 yıl dolmadan Avrupa Şampiyonluğu…

Sonuç olarak;

Biz bu akıllı telefonları, mobil interneti ve tüm yardımcı programları çok sevdik. Ancak önemli handikaplar da oluştu bu sırada. Bir çok köşe yazarına ve teknoloji editörüne de konu olan şey: Aşırı Derecede Yüksek Vergiler…

Maalesef devletimiz “Höt! Kazandığının %50’si benimdir…” diyerekten, hele Mobil operatörleri daha da fena sömürerek Mobil iletişimin gelişmesinin maalesef önünde durmakta. Operatörler her ne kadar deli gibi çabalasalar da, ÖİV gibi, KDV gibi Hazine payı gibi bazı meblağları ödemek zorunda kalıyor ve katma değerli servislere yönelmeye çalışıyorlar.

İlk olarak, Mobil sistemlerin ve gelişimin önünü açmak istiyorsak deprem vergisi gibi pelesenk olmuş vergiyi Mobil’den kaldırmamız gerekiyor.

Bu arada gençler için bu hiç de umurlarında olacak bir şey değil. Çünkü onlar için Viber olsun özellikle Whatsup olsun internet olan yerlerde wi-fi olmayan yerlerde en düşük paket internet ile idare ediyorlar.

Peki bu aşamada operatörler ne yapabilir?

Ben operatörlerin yerinde olsam artık SMS’i ücretsiz yaparım. Bakın sınırsız SMS’i Afganistan’da yapmış durumdalar.

Fiyatlar şaka gibi...

Fiyatlar şaka gibi…

1 aylığına, 65 afganiye sınırsız SMS’iniz oluyor eğer yanlış görmediysem.

65 Afgani = 2.24 TL

Düşünün…

http://www.etisalat.af/personal/mumtaz

 

adresinde dakikası 3.5 Afganiye konuşturuyor. Yani ; 0.12 TL. Bizdeki gibi 0,45 TL değil.

Kısacası ağır vergi yükü ile mobil sektörümüzde ciddi bir gelişme olması çok ama çok zor. Devletin bu konuda farklı bir düzenleme yapması şart.

Onun dışında da; sınırsız internet olsa keşke. Madem bilgi dünyasındayız. Herkese 5 GB limitli (çünkü çok kolay bokunu çıkarabiliyoruz… Bkz. 0800 hatlar zamanı istanbulda çöken bir santral) limiti aşınca hoop 256 Kbps.

Herkes memnun olur, herkes mutlu olur.

Bu kadar yüksek fiyatlar varken bizler ne yapıyoruz. viber’dan da whatsup’dan da haberleşme sağlıyoruz. En kötü akıllı telefon 300-400 bandına oturdu. Hemen hemen herkesin elinde mutlaka akıllı telefon var. Zaten SMS gelirleri de fena halde geriledi.

Tüm bu tarife değişimlerini BTK’ya sormak gerekir sanırım. BTK’nın düzenliyici rolü olması pek güzel ama her seferinde her türlü tarife için izin alınması acaba rekabeti engelliyor mu?

Yorum sizlerin…

Vergi konusunda biraz daha makul olabilirsek, mobil sektörde söz sahibi olmamız işten bile değil.

Afganistan gibi bize göre daha az gelişmiş bir ülkede, büyük sıkıntılara HALA sahip bir ülkede daha ucuza konuşulabiliyorsa bizde neden olmasın…

Kesintisiz iletişimler dilerim efendim…

Not: Bu yazıyı yazan kişi şu anda akılsız bir telefona sahiptir. 🙂

Not2: Bir süreliğine tabii ki…