Yeme-içme konusunda yeni uygulama : Zomato

Bu yazıda size yeni bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Android Market içerisinde gezinirken bulduğum bir uygulama. Hem de Türkiye’de de yeni yeni yaygın olmaya başlayan, arayüzü de güzel, içeriği de – şimdilik – yeterli bir uygulama. (ne çok “uygulama” dedim yahu)

Zomato_foodie_network

Peki bu uygulama nedir ne değildir. Buyrun kendi web sitesinde yazan bilgi;

Zomato, çevrende yemek yiyebileceğin harika yerler bulmana yardımcı olmak için kuruldu.

Detaylar için;

http://www.zomato.com/tr/about

2008 yılında kurulan bir start-up. Web sitesinde de yazıyor zaten, bir evin salonunda kurulduk diye. Şu anda 18 ülkede kullanılabiliyor ve 300 bin’den fazla mekan barındırıyor sistem içerisinde.

Türkiye için iki il seçilmiş; İstanbul ve Ankara

İstanbul tarafında geliştirmeler ve mekan eklemeler bütün hızı ile devam ediyor ama Ankara tarafı için aynı şeyi söylemek zor. Bunu nereden biliyorum peki. Geçenlerde kapanmış bir venue ile ilgili bildirimde bulundum da Zomato Türkiye ofisindeki çalışan ile yazışmalarımdan çıkarıyorum.

Sonuç olarak gayet güzel ve eğlenceli bir uygulama. “Akşam ne yapsak, nerelere aksak?” gibi kafanız karıştığı zaman açıp trend mekanlara bakabiliyorsunuz.

Business tarafı da var uygulamanın. Kendi restoranınızı ekleyebiliyor ve bu uygulamadan çeşitli verileri analiz edebiliyorsunuz. Tabi bunun için sanırım uygulamanın Türkiye için ciddi anlamda yaygınlaşması gerekiyor.

Bu arada bu tür uygulamaları Fourqaure’den alma gibi bazı başarısız girişimler de olmuştu. Bir zamanların hızlı bir foursquare kullanıcısı olarak şimdiki adı ile Swarm olan sistemi tek bir kelime ile tanımlarsam: “Çöplük“.

foursquare

Evet çöplük diyorum. Çünkü Foursquare’de önüne gelen venue açıyor. “Benim Evim” ya da “Sweet Home” adında yüzbinlerce venue görebilirsiniz. Check-in manyaklığı ile “Mayor oldum yihuuuuu” çığlıkları mekanların duvarlarını inletmiştir, şahit de olmuşumdur.

Bunun dışında önemli bir hatırlatma da bulunmak isterim. Foursquare GPS’i kullanarak sizin bulunduğunuz ortamdaki en yakın ve promoted mekanı size push mesaj olarak iletebiliyor. Zaten en illet olduğum şey de kendi kontrolüm dışındaki bu bildirimler olmuştu. GPS verilerimi hadi Google kullanıyor illa ki, Fouraquare neden kullanıyor? Demek ki o mekan 4sq’e güzel bir para bayılmış. Çöplük olan bir yer için para vermek. Şaka 🙂

Ne foursquare ne de swarm kullanıyorum artık. Ama bu konuda öncü hareket yarattıkları için de haklarını yemek istemem. Farkındalık yarattığı için Foursquare’e teşekkür etmek lazım. (Bkz. Facebook denilen yerde uzun zamandır olan ve Foursquare’den araklanan Places özelliği)

Zomato’nun Türkiye’de daha da yaygınlaşması dileğiyle…

Uygulamayı incelemek ve indirmek için:

Neredeyse tüm yaygın mobil cihazlar düşünülmüş. Tebrik ederim.

 

iOS kullanıcıları: https://itunes.apple.com/in/app/zomato-food-restaurant-finder/id434613896

Android kullanıcıları: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.application.zomato&hl=en

Windows Mobile: http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/zomato/a00f4816-19b0-4bd8-a554-8f0172151cb3

Blackberry: http://appworld.blackberry.com/webstore/content/22065018/